NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl


Parafia p.w. św. Idziego Opata
w Zakliczynie


kosciol parafialny - Zakliczyn


Parafia p.w. św. Idziego Opata w Zakliczynie należy do Diecezji Tarnowskiej. W jej skład wchodzą następujące wioski: Zakliczyn, Bieśnik, Faściszowa, Kończyska, Lusławice, Słona, Stróże, Wesołów, Wola Stróska, Wróblowice, Zdonia.

Parafia Zakliczyn z fundacji benedyktynów tynieckich powstała prawdopodobnie w XII wieku. Pierwsza wzmianka sięga 1326 roku. Przed 1596 rokiem powstała na terenie parafii szkoła, a w latach 1596 - 1754 istniał szpital. Przełom XVI i XVII wieku, to czas bardzo ożywionej działalności arian w Lusławicach znajdujących się na terenie parafii Zakliczyn.

Obecny kościół parafialny jest prawdopodobnie trzecim, albo czwartym kościołem. Wojewoda sandomierski J. Tarło wybudował tutaj przed 1678 rokiem murowaną kaplicę p.w. św. Józefa. Są wzmianki, że jeszcze w 1754 r. istniała. Przyjmuje się, że prawdopodobnie jest to kaplica boczna obecnego kościoła, albo postawiona na jej miejscu.

Księgi parafialne wzmiankują pierwszego proboszcza na rok 1529. Aktualnym proboszczem jest Ks. Józef Piszczek urzędujący od 1991 roku. W pracy duszpasterskiej pomagają mu trzej wikariusze: Ks. Władysław Sobczyński, Ks. Krzysztof Węgrzyn, Ks. Wojciech Wolak.


Kościół parafialny p.w. Św. Idziego w Zakliczynie

pochodzi z lat 1739-1768, z fragmentami wcześniejszego i z zachowaniem murowanych fragmentów dawnego drewnianego kościoła, zbudowanego w 1 poł. XVII w., spalonego w 1735r. Do ocalałych części kościoła (kaplica, prezbiterium, zakrystia) dobudowano w latach 1738-68 obecną nawę główną. Części kościoła związane z wieżą i chórem zostały dobudowane w latach 20-tych XX w. Konsekracji dokonał Ks. bp Ziegler dnia 30 czerwca 1845 r. Późnobarokowy, z wczesnobarokową kaplicą. murowany, jednonawowy o pięcioprzęsłowej nawie, z krótkim, prostokątnym prezbiterium, przy którym znajduje się zakrystia, z wieżą od zachodu. Przy nawie od południa kwadratowa kaplica z kopułą i latarnią. Wnętrze nawy nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Ściany o podziałach palistrowych. Wyposażenie wnętrza z XVI-XIX w. Na sklepieniu prezbiterium sceny figuralne o charakterze barokowym, prawdopodobnie z XVIII w. Polichromia kaplicy figuralna barokowa z 2 poł. XVII w. Ołtarz główny, cztery boczne i ambona - rokokowe z 1768r. Ołtarz w kaplicy barokowej z 1 poł. XVII w., według

tradycji pochodzący z kaplicy zamku melsztyńskiego. Chrzcielnica murowana, barokowa z 1684 r. Dach siodłowy z wieżyczką na sygnaturkę. Obok kościoła znajduje się obszerny bezpłatny parking.

Inne kościoły i kaplice na terenie parafii
Kościół rektoralny p.w. M.B. Anielskiej w Zakliczynie. [więcej...]
Kościół rektoralny p.w. N.S.P.J. w Kończyskach. [więcej...]
Kaplica p.w. św. Jerzego w Stróżach. [więcej...]
Kaplica p.w. św. Maksymiliana Kolbego we Wróblowicach [więcej...]


Msze Święte
Niedziele i święta
Kościół parafialny: 6.30; 8.30; 9.30; 11.00; 17.00
Kaplice: 8.30 - Wróblowice, 10.00 - Stróże
Dzień powszedni
6.00; 6.30; 18.00


Kontakt z parafią
Parafia rzymsko - katolicka p.w. św. Idziego Opata w Zakliczynie
32-840 Zakliczyn pow. tarnowski woj. małopolskie
Telefon (0- prefix - 14) 66-53-431
E-mail: zakliczyn@op.pl
Oficjalna strona parafii www.parafia.zakliczyn.iap.pl

all rights reserved