|
Zakliczyn od poczatku 2006 roku ponownie został malowniczym miasteczkiem województwa małopolskiego, jest również siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w powiecie tarnowskim ziemskim.
Zakliczyn leży na prawym brzegu Dunajca w dolinie (206 - 250m. n.p.m.) na płaskim, szerokim i otwartym w kierunku północnym terenie. Obszar Zakliczyna podlega pod makroregion Pogórza Karpackiego (zachodnio-beskidzkiego) jako lej zakliczyński na północny-wschód od Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Wiśnickiego, między dolnym biegiem rzeki Paleśnianka i potoku Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz o wysokości od 300 do 503m.n.p.m.
Miejscowość posiada drugi co do wielkości w województwie Rynek (170 na 100m) z odrestaurowanym Ratuszem o współrzędnych geograficznych - 20º49'E - 49º51'N.
Zakliczyn jest ośrodkiem administracyjno-usługowym dla okolicznych wiosek i posiada niezbędne instytucje użyteczności publicznej. Kod pocztowy: 32-840
Zabudowa niegdyś "Białego Miasteczka" dziś stanowią w zdecydowanej większości domki jednorodzinne skupione wokół 22 ulic i zamieszkane obecnie przez ponad 1600 mieszkańców.
Dziś Zakliczyn podobnie ja i w latach 1557-1934 jest miastem (prawa miejskie za sprawą Spytka Wawrzyńca Jordana nadał mu król Zygmunt II August), którego dzieje ukształtowały się tak, jak historia Naszej Ojczyzny - Polski.
Po bogatej historii miasteczka, pozostały dziś jeszcze namacalne wspomnienia i dowody: herb i hymn, oryginalna konstrukcja zabudowy starych drewnianych budynków (dom "Pod Wagą"), oraz pamiątki po wielkich postaciach i wydarzeniach jakie miały w przeszłości tu miejsce.
Jak widać Zakliczyn posiada liczne walory turystyczne, w tym krajobrazowe, kulturowe i historyczne co czyni go ciekawym miejscem wypoczynku weekendowego, urlopowego. Ponadto Zakliczyn może byś świetną bazą wypadową w dalsze rejony Pogórza.
Ciekawe miejsca w Zakliczynie i okolicach można poznać wędrując szlakami lub przemierzając je rowerem.
|