NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl


Kapliczki w Zakliczynie

Chyba nigdzie na świecie nie ma tylu kapliczek, przydrożnych krzyży, drewnianych świątków i figurek co na ziemi tarnowskiej, której częścią jest gmina Zakliczyn. To taka ludowa tradycja związana z doznaniami religijnymi, dziękczynieniem za łaski lub upamiętniająca jakieś wydarzenie. Ktoś ufundował kapliczkę za szczęśliwy powrót z wojny, za uzdrowienie czy zachowanie od moru... Warto przybliżyć te najbardziej piękne, przy których można w czasie pieszych wędrówek przystanąć i poddać się chwili refleksji i modlitwy.


Kapliczka Sw. Floriana na Rynku w Zakliczynie


Kapliczka na Rynku przed Ratuszem z początku XIX w. Klasycystyczna, murowana, kwadratowa, z czterema kolumienkami podpierającymi daszek namiotowy, pod którym kamienny polichromowany posąg Św. Floriana.


Kapliczka na ulicy Mickiewicza w Zakliczynie


Kapliczka na ulicy Mickiewicza 20m od kościoła parafialnego w stronę rynku. Postawiona z fundacji Jana Tarły, wojewody sandomierskiego. Barokowa, z cegły, otynkowana, kryta blachą w kształcie płytkiej absydy ujętej zwielokrotnionymi pilastrami, otwarta do wnętrza arkadą zamkniętą półkoliście. Dach półstożkowy. Wewnątrz rzeźba Św. Jana Nepomucena, późnobarokowa z 1729r.

Kapliczka Św. Jana Nepomucena (obok klasztoru). Wzniesiona prawdopodobnie w XVIII w. przez mieszkańców Zakliczyna i Kończysk. Barokowa, z cegły, kwadratowa, o dwóch kondygnacjach, otwarta arkadowo. Dach dwuspadowy. Wewnątrz w kondygnacji górnej rzeźba Św. Jana Nepomucena z XVIII lub XIX w.

Figura Chrystusa Frasobliwego

Figura Chrystusa Frasobliwego na ulicy Klasztornej obok Klasztoru Ojców Franciszkanów w Zakliczynie pochodząca z 1881r.

Kapliczka murowana w kształcie słupa przy ul. Jagiellońskiej. Barokowa, wewnątrz rzeźba Św. Jana Nepomucena na kamiennym postumencie z datą 1858 r.

Kapliczka/Pomnik z figurą Marii Panny Królowej Polski, ku czci poległych i zmarłych na zarazę rycerzy powracających z Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r. Na marmurowej tablicy wygrawerowano taki oto napis: "MARYO! KRÓLOWO POLSKI NA MOGILE RYCERZY W POWROCIE Z POD WIEDNIA Z RAN I NA ZARAZĘ TUTAJ ZGASŁYCH, BŁAGAMY CIĘ, WYJEDNAJ NAM U BOGA POBOŻNOŚĆ DZIELNOŚĆ DAWNEGO RYCERSTWA BRATNIĄ NIEZŁOMNĄ WIERNOŚĆ BOGU I OJCZYŹNIE".

all rights reserved