NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl



ROZTOKA
Położenie geograficzne: 20°50' E - 49°53' N - 2 km N od Zakliczyna, na lewym brzegu Dunajca.
ludność: ponad 200 osób w 40 domach
kod pocztowy: 32-840 Zakliczyn
Pierwsza wzmianka 1357 rok.

Mała wieś w gminie Zakliczyn położona na lewym brzegu Dunajca przy rozwidleniu dróg do Zakliczyna i Nowego Sącza oraz Tarnowa i Brzeska. Graniczy na zachodzie z Zawada Lanckorońską, na północy z Olszynami w gminie Wojnicz, a na południe przez rzekę Dunajec z Zakliczynem.

Historia

Pierwsza wzmianka pisana w źródłach o osadzie Roztoka pochodzi z 1357 roku. Jan Długosz w Liberum Beneficjum (II, 272 i 275) wymienia tą wieś pod nazwą "Rosthoka". Miała wówczas 8 zagród na wymierzonych rolach, którzy płacili dziesięcinę, wartości 12 grzywien, prebendarzowi w Dębnie. W 1398 roku wieś Roztoka przypadła w dziale Piotrowi ze Szczekocin herbu Odrowąż dziedzicowi zamku w Dębnie. W 1581 r. należała do Taszyckiego i liczyła 6 zagród z rolą. W 1886 roku liczyła 180 mieszkańców.

Na wzgórzu nad Dunajcem Karpacka Ekspedycja Archeologiczna odkryła ślady grodziska z okresu kultury prapolskiej (średniowiecze). Dowodziłoby to, że przez te tereny prowadził jeden z najstarszych szlaków osadniczych w Polsce.

Zabytki

Cmentarz wojenny z l wojny światowej nr 291. Położony na skraju lasu, ciekawy, tarasowo położony z piękną panoramą na dolinę zakliczyńską. Frontowa strona cmentarza z kamienia w środkowej części widnieje duży jednoramienny krzyż. Jego projektantem był Robert Motka. Pochowano tu 34 Austriaków z 14, 39, 58, 65, 66, 81 i 88 pułku piechoty i 1 pułku strzelców tyrolskich. Wszyscy są pochowani w mogiłach pojedyńczych. Polegli w styczniu i lutym 1915 roku. 

Turystyka

W miejscowości działa pensjonat.

Relatywnie tanie ceny gruntu, dogodne położenie komunikacyjne oraz ukształtowanie terenu sprzyjają rozwojowi budownictwa rekreacyjnego.

Komunikacja

przystanek PKS na trasie Tarnów - Wojnicz - Zakliczyn
200 m na trasie Brzesko - Zakliczyn

Dogodny dojazd komunikacją autobusową PKS do takich miast w Polsce jak: Kraków, Brzesko, Tarnów, Kielce, Krynica, Muszyna, Nowy Sącz, Piwniczna, Lublin, Łódź, Warszawa.

all rights reserved